Minerály patří k nezbytným anorganickým látkám pro naše tělo. V přírodě se vyskytují v kamenech a rudách a k nám si pak nacházejí cestu především prostřednictvím rostlin, které tyto minerály přijímají z půdy, popřípadě sekundárně prostřednictvím živočišných produktů (mléka, vajec).

Některé minerály známe spíše v podobě ozdobných šperků – k těm patří měď, prospívající srdci a pomáhající snižovat cholesterol, zdrojem jsou slunečnicová semena, burské ořechy, houby, celozrnný chléb nebo švestky. Zahrnout sem můžeme i železo, snižující únavu a vyčerpání, to se nachází v otrubách, sezamových semenech či sušených meruňkách.

K známým minerálům patří vápník, důležitý pro zdravé kosti, vedle mléčných produktů ho obsahuje sezam, fíky nebo lusky. Naše kosti a zuby ocení též fluór, vyskytující se především ve vodovodní vodě, nebo fosfor – pochutnáváme si na něm v sýrech či jogurtech.

Často se mluví o potřebě jódu, nutného pro štítnou žlázu, ale i jako prevenci proti rakovině prsu, jód je vedle mořských produktů hojně obsažen v mléce. Na hořčík, prospívající srdci, je bohaté kakao, různá semena a ořechy nebo celozrnné výrobky. Draslík, snižuje krevní tlak a pomáhá proti křečím, doplníme ho z banánů, ředkviček, červené papriky nebo broskví.

Nezbytným pomocníkem proti svalovým křečím, ale i nevolnosti, je sodík, ten nalezneme v soli a solených výrobcích, jakými jsou brambůrky nebo chléb. Organismu překvapivě pomáhá i ,,pekelná“ síra, obsažena ve vejcích, fazolích nebo čočce.

Minerálem ,,proti stárnutí“ je křemík, který udržuje zdravou pleť i srdce, bohatým zdrojem jsou obiloviny nebo cibule a červená řepa. O pokožku i hojení ran se stará zinek, ukrývající se v obilných klíčcích nebo dýňových semínkách. V souvislosti se zdravou pletí a prevencí rakoviny se mluví i o selenu, kterými jsou vyzbrojeny ořechy, rýže nebo celozrnné výrobky.

K méně známým minerálům patří chróm, pomáhající udržet správnou hladinu cukru v krvi, a při hubnutí – nalezneme ho v droždí, celozrnných obilovinách, fazolích nebo ořechách. Dále mangan, podporující imunitní systém, obsažený v ořeších, kokosu, rýži nebo čaji, či molybden prospívající nervům – jeho příjem zajistí zelí, celozrnné výrobky nebo špenát.

Minerály seženeme i v doplňcích, ale vedle problematičtějšího vstřebávání, hrozí překročení doporučených denních dávek a následné obtíže, obvykle je též nutné konzultovat podávání s lékařem. Pro zocelení organismu minerály navíc, jak je patrné z výše uvedeného přehledu, stačí obohatit denní menu o celozrnné výrobky, ořechy, mléčné výrobky, ovoce a zeleninu.

Autor: Žaneta Pixová